بازگشت به صفحه اصلی

 

 

هنوز ميراث فرهنگي تهران نتوانسته

 چندين پروژه كوتاه مدت را به اتمام برساند

 

تهران_ خبرگزاري ميراث فرهنگي _حدود يك سال از روزهايي كه قرار بود پروژه هاي كاوش و مرمت بزرگ استان تهران، دوباره از سر گرفته شود ،مي گذرد. در اين مدت كوتاه بار ديگر سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان تهران تغيير مديريت داده و پروژه هاي آن نيز در لابه لاي صدها پرونده ديگر باستان شناسي و مرمت به حاشيه رانده شده است.

آغاز كاوش هاي تپه ميل پس از 10 سال ، محوطه تاريخي معمورين پس از 15 سال ، ساماندهي بناهاي مهم تاريخي واوان ، ري ،ورامين و ساوجبلاغ كه همه آن ها اكنون بدون برنامه ريزي رها شده و تحت الشعاع جا به جايي دوباره ساختمان و مديريت سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران قرار گرفته ، از جمله برنامه هاي اين سازمان در سال گذشته بود .

 

اگرچه امروز «سيد مهدي ناظم  رضوي »، رييس جديد سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان تهران اميدواراست اقدامات لازم براي حفظ ، احيا و نگهداري از آثار تاريخي در اولويت قرار گيرد و جهت مشاركت و همكاري مردم اقدامات لازم انجام شود اما اين گفته ها در حالي بيان مي شود كه هنوز در ذهن دوستداران ميراث فرهنگي وعده هاي عملي نشده در مورد تبديل تهران به شهر نمونه گردشگري مانده است.

 

  «محمد ابراهيم طريقت »، رييس پيشين سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران بارها در مصاحبه هاي خود تكرار كرده بود كه به دليل برخورداري از اعتبارات استاني ، تهران به زودي تبديل به يكي از مهمترين مراكز گردشگري ايران مي شود و بزرگترين پروژه هاي باستان شناسي و مرمت ايران در اين شهر به اجرا در مي آيد.

 

حالا پس از گذشت يك سال هنوز ميراث فرهنگي تهران نتوانسته است چندين پروژه كوتاه مدت را به اتمام برساند به طوري كه مسئولان شهرداري وحيديه شهريار در گفت و گو با ميراث خبر معترف شدند كه هنوز از نا تمام ماندن پروژه مرمتي امامزاده محمديه كه چند ماه گذشته از سوي كارشناسان اين سازمان آغاز شده بود، متعجب هستند.

 

پروژه هاي نيمه تمام

 «ناصر خليفي »، رييس اداره ميراث فرهنگي و گردشگري غرب استان تهران  اين تغيير و تحولات را به ضرر پروژه هاي مرمتي ميراث مي داند و مي گويد :« در حال حاضر زمان مناسب براي مرمت بناهاي تاريخي از دست رفته زيرا زمانيكه بايد پروژه هاي مورد نظر تاييد مي شد اين امر اتفاق نيفتاد.»

 

به گفته وي هنوز بسياري از پروژه هاي غرب استان تهران چون كاروانسراي شاه عباسي ، پل صفوي كرج نا تمام مانده است .

 

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران  تعطيلي

از سوي ديگر تعطيلي چند روز اخير سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران به دليل تغيير مديريت و جا به جايي ساختمان اين سازمان باعث شده اقدامات كارشناسي در مورد بسياري از گزارش هاي مردمي مبني بر تخريب چند خانه تاريخي در منطقه 12 استان تهران به تعويق بيافتد .

 

خانه تاريخي رضا خاني يكي از اين خانه ها است كه اكنون حريم آن به شدت آسيب ديده و خانه 150 ساله مجاور آن هم تخريب شده است و اين در حالي است كه به گفته اهالي محل گزارش تخريب بناي مجاور اين خانه بارها به سازمان گزارش شده بود.

 

خانه هاي تاريخي خيابان لاله زار نيز از جمله بناهاي تاربخي هستند كه همچنان بدون مجوز سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري تخريب مي شوند .

 

 به گفته بسياري از كارشناسان اين سازمان تعطيلي چند روز اخير بسيار به ضرر ميراث استان تهران تمام مي شود.

 

ساختمان دو تكه شده است

اگر چه در حدود دو سال پيش قرار بود سازمان ميراث فرهنگي وگردشگري استان تهران از نا بساماني خارج و دو مجموعه جدا از هم آن (گردشگري در توانير و ميراث فرهنگي در سي تير)ادغام شود و مجموعه اي يكپارچه راهي منطقه مسكوني پاسداران شوند اما اكنون با اضافه شدن بخش صنايع دستي و به سر رسيدن مدت اجاره ساختمان پاسداران اين سازمان دچار نابساماني شده و عده اي از كارشناسان در ساختمان خيابان ويلا و عده ديگر ساكن  پاسداران هستند و هنوز معاون حفظ و احيا اين سازمان معرفي نشده است . 

 

و اما وعده اي ديگر

«سيد مهدي ناظم رضوي »، رييس جديد سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان تهران با اين حال اميداواراست كه قوانين ميراث فرهنگي از اين به بعد به درستي اجرا و اين مجموعه از نابساماني خارج شود.

تهران_ خبرگزاري ميراث فرهنگي

http://www.chn.ir/news/?section=2&id=35227