بازگشت به صفحه اصلی

آيا شما هم نامه ي سرگشاده را امضا کرده ايد؟

 

شهر زير زمينی  نوش آباد با صدها سال قدمت کشف شد

 

حسن ظهوري

كاوش‌هاي باستان‌شناسي در شهر زيرزميني نوش‌آباد منجر به كشف دالان‌ها، راهروها و اطاق‌هاي متعددي شد كه در فاصله 11 تا 13 متري زير زمين احداث شده بودند.

 

«زهرا ساروخاني»، سرپرست هيات باستان‌شناسي نوش‌آباد دراين‌باره به ميراث خبر گفت: «براي دسترسي به طبقات پايين‌تر شهر زيرزميني از آب‌انبار قديمي نوش‌آباد استفاده كرديم. در انتهاي آب‌انبار دالاني ايجاد شد تا به فضاهاي شهر زيرزميني منتهي شود. در انتهاي اين دالان هيات باستان‌شناسي با دالان‌هاي متعددي مواجه شد كه در عمق 11 تا 13 متري زمين براي رفت و آمد ساخته شده‌ بودند.»

 

اين شهر زيرزميني دوسال پيش و در پي فعاليت‌هاي عمراني يكي از سكنه نوش‌آباد كشف شد.

 

 اين محوطه زيرزميني احتمالا توسط مردم نوش‌آباد صد‌ها سال پيش ساخته شده و براي گريز از غارتگران منطقه بوده است. اين شهر تا 100 سال پيش نيز مورد استفاده بوده است.

 

ساروخاني به ميراث خبر گفت: «در اين فصل از كاوش‌هاي باستان‌شناسي در نوش‌آباد موفق شديم اطاق‌هاي بيشتري را شناسايي كنيم. هر يك از اين اطاق‌ها با پايه شمع‌ها و مشعل‌هايي كه در كنار ديوارها ساخته شده‌ بودند نوراني مي‌شدند.»

 

وي افزود: «برخي فضاهاي معماري به دست‌آمده داراي سكو بوده و ابعاد اطاق‌ها با هم متفاوتند. دالان‌ها هم به شكلي كامل دست‌ساز ساخته شده‌اند و تمامي ‌آن‌ها به هم مرتبطند. همچنين مردم نوش‌آباد در اين منطقه زيرزميني سرويس‌هاي بهداشتي نيز احداث كرده‌ بودند.»

 

فاضلاب نوش‌آباد از جمله مشكلات هيات باستان‌شناسي شهر زيرزميني است. طي ساليان دراز فاضلاب نوش‌آباد از شهر زيرزميني سردرآورده است و به همين دليل محيط زيرزميني اين شهر را مسموم كرده است.

 

امسال نيز هيات باستان‌شناسي در چند مورد به فاضلاب شهر نوش‌آباد برخوردند.

 

ساروخاني در اين مورد به ميراث خبر گفت: «در ادامه كاوش‌هاي باستان‌شناسي موفق شديم مسير تازه به دست‌آمده را به مسيري كه سال گذشته حفاري شده بود متصل كنيم. با انجام اين‌كار قصد داريم شهر زيرزميني را براي ورود گردشگران آماده كنيم.»

 

اتصال اين مسيرها به خوبي نشان‌گر طبقات متعدد شهر زيرزميني است.

 

باستان‌شناسان احتمال مي‌دهند شهرزيرزميني نوش‌آباد در سه طبقه ساخته شده باشد. آن‌ها اكنون بخش‌هايي از دو طبقه را حفاري كردند.

اصفهان_ نوش‌آباد – خبرگزاري ميراث فرهنگي

http://www.chn.ir/news/?section=2&id=37431